Csetvei Pince | 2021 | Maďarsko

Ezerjó

Why this particular wine?

Ezerjó, známe tiež ako „1000 požehnaní“ - zaujíma svoje miesto medzi odrodami Karpatskej kotliny považovanými za Hungarikumy, čo znamená veci považované za inherentne maďarské. Je to domáca, autochtónna odroda, ktorá kedysi bola štvrtou najviac pestovanou odrodou v krajine.

Ezerjó 2021 Amfora spontánne fermentovalo a zrelo vo výnimočných 120 a 240 litrových keramických amforách po dobu 4 mesiacov. Táto staroveká technika, pochádzajúca z toho, čo je dnes moderné Gruzínsko, pred približne 6 000 rokmi, poskytuje jedinečný výraz tejto vzácnej odrody. Víno vyrobené s láskou tohto rodinného vinárstva s malou produkciou, stojí za ochutnanie.

Vinárstvo Csetvei Pince
Odroda Ezerjó
Región Mór
Cukor Suché
Alkohol 13.5%
Ročník 2021

Can you guess the main flavors?

Test your skills. Swipe right to reveal aromas and sensations.

Drag

Aróma

Ezerjó Amfora 2021 je živé víno s trochou sladkej korenistosti, minerality a prekvapujúcim množstvom ovocnosti. Plné tropického ovocia s tónmi ananásu a liči, grepfruitu a citrónu, kvetov a broskyne.

Taste

Chuť je hladká a vyvážená so živou kyslosťou. Tak ako vo vôni, v chuti dominuje tropické ovocie. Zároveň v ňom nájdete komplexnosť ktorú dodalo zrenie v hlinenej amfore.

Did you like the?

Answer a few questions and we'll forward your review directly to the winemaker.

GAB_2416.jpg

Naturálne vinárstvo Csetvei Pince, sa nachádza v srdci Maďarska v malebných a krásnych vinohradníckych oblastiach Mór a Somló. Vinárstvo je malá rodinná pivnica, ktorá vyrába naturálne vína so srdcom. Vinárka Krisztina Csetvei sa stala hlavnou postavou v novej generácii maďarských vinárov. Krisztina je dobre známa a rešpektovaná pre svoj odvážny a neortodoxný prístup k vinárstvu.

Vinárstvo Csetvei má pôdu a vinice v dvoch úžasných regiónoch Maďarska. V oblasti Somló sú pôdy vulkanické, zatiaľ čo v oblasti Mor sú prevažne žlté pôdy. Vinice sú pestované prírodne, bez použitia hnojív a pesticídov, čo umožňuje vinárstvu Csetvei vyrábať výnimočné organické vína. Krisztina dúfa, že rozvinie reputáciu vinohradníckej oblasti Mór na globálnej scéne. Potenciál teroir regiónu a kvalita ovocia, ktoré produkuje, pomáha vytvárať jej fantastické vína. Pestujú miestne odrody: Ezerjó, Királylányka, Olaszrizling, Juhark, Modrý Portugal, či Pinot Noir.

Jej kreatívna myseľ je prítomná v živote vinárstva: v pomenovávaní vín a programoch vínnej turistiky. Ona a jej manžel organizujú nezabudnuteľné akcie v pivnici a jej úžasnom vinohrade: hudba, film, skvelé jedlo z pece a samozrejme starostlivo vyrobené, umelecké vína Csetvei Pince.