Etyeki Kúria | 2022 | Maďarsko

Zenit

Why this particular wine?

Zenit je vzácna odroda bieleho vína vyvinutá v roku 1951 maďarským vinohradníkom Dr. Ferencom Kiralym, ktorý krížil miestnu odrodu Ezerjó s Bouvierom, hroznom pestovaným v dnešnom Slovinsku. Dnes sa táto všestranná odroda vyskytuje prevažne v Maďarsku v regiónoch Balatonfured-Csopak a Sopron.

Jedinečný vinársky projekt z Etieky Kuria. Zenit 2022, autochtónna maďarská odroda hrozna, bola ručne zberaná a fermentovaná v nerezových tankoch pri nízkych teplotách. Víno s výrazným a výrazným minerálnym charakterom nášmu tímu učarovalo. Oproti ročníku 2021 sa podarilo vinárovi Sándorovi Merészovi docieliť sviežejší dojem ktorý umocní celkový zážitok. Užite si ho spolu s nami.

Vinárstvo Etyeki Kúria
Odroda Zenit
Región Etyek-Buda
Cukor Suché
Alkohol 14.5%
Ročník 2022

Can you guess the main flavors?

Test your skills. Swipe right to reveal aromas and sensations.

Drag

Aróma

Zaujímavá citrónová farba. Vôňa sa otvára bielymi kvetmi agátu, slaným citrónom, akáciovým medom a postupne ovocnými vôňami žltej hrušky, chrumkavého zlatého jablka, zrelého ananásu, kandizovaného zázvoru a citrónovej kôry.

Taste

Chuť je rovnako komplexná, s bielymi kvetmi, zrelým, ale chrumkavým žltým jablkom a hruškou, šťavnatým ananásom a trochou bieleho korenia, ktoré v závere evokuje Margaritu.

Did you like the?

Answer a few questions and we'll forward your review directly to the winemaker.

Vinárstvo Etyeki Kúria bolo založené na Öreghegy (čo znamená Starý Vrch) v Etyeku v roku 1996. Od samého začiatku bolo vinárstvo známe rešpektovaním tradícií, no zároveň s inovatívnym zmýšľaním. Bolo to prvé vinárstvo, ktoré zasadilo odrodu Pinot Noir vo vinárskej oblasti Etyek–Buda, a víno z tejto odrody získalo pre vinárstvo mnoho svetových ocenení.

Hlavný vinár, Sándor Mérész, sa pridal k vinárstvu pred desiatimi rokmi. Odvtedy formuje jedinečný štýl ich vín, zosúlaďujúc miestne skúsenosti s najnovším výskumom a medzinárodným prístupom. Vďaka jeho profesionálnej práci bol Sándor každý rok od roku 2013 medzi päťdesiatimi nominovanými na cenu „Vinár Vinárov“ v Maďarsku.

Pôvodné dva hektáre Etyeki sa zvýšili na súčasných 54 hektárov vinohradov, rozprestierajúcich sa cez dve vinárske oblasti: Sopron a Etyek, kde sa pestuje trio Sauvignon Blanc, Chardonnay a Pinot Noir. Vďaka inovatívnemu dizajnu ich budovy môže byť realizované efektívne a šetrné spracovanie hrozna gravitáciou. Súčasťou kľúčových cieľov Etyeki je neustále znižovanie ich environmentálnej stopy a stať sa čo najviac „zeleným“ udržateľným vinárstvom.